Jdi na obsah Jdi na menu
 


Canisterapie

Canisterapie je terapie za pomoci psa. Jejím cílem je snaha o zlepšení psychického nebo fyzického stavu klienta. Klientem může být například postižený člověk, ale také lidé dlouhodobě nemocní, upoutaní na lůžko, obyvatelé domovů důchodců, či dětských domovů. Návštěva psa jim udělá změnu ve stereotypních dnech, můžou si s ním popovídat, či ho jen tak mazlit. Canisterapeutický pes většinou umí pár kousků (cviků), na které poslechne kohokoli, a za správnou motivaci, např.: pamlsek, je rád vykoná i několikrát za sebou. I „obyčejné“ DEJ PAC pak dělá lidem radost. Pejsek jde vždy rád na procházku, byť je to jen po chodbě domova důchodců, ale radost člověka, který ho vede a pes ho v tu chvíli poslouchá, je veliká.

Při návštěvě u postiženého klienta se dá pes použít mnoha způsoby. Základem bývá takzvané polohování, při něm se využívá vyšší tělesná teplota psa k prohřívání ztuhlých svalů před rehabilitací. Pes se přikládá ke svalům, které je potřeba prohřát, položením na bok zády ke klientovi. Pes se dá také používat k motivaci klienta k výkonům, o které by jinak nebyl ochoten se ani pokusit. Rozvíjí se při nich hrubá i jemná motorika, poznávací schopnosti, nebo dokonce logopedie.

 

 Canisterapeutický pes

Canisterapeutický pes je většinou něčí domácí mazlíček, jehož pán se rozhodl, že by tento pes mohl někomu pomáhat, nebo dělat radost. Pes musí mít složené speciální canisterapeutické zkoušky, které prověří, zda je schopný canisterapii provádět. Pes nesmí jevit jakékoli náznaky agrese či přehnaný strach v různých situacích. Musí si nechat líbit různé typy doteků a česání. Neměl by reagovat na neopatrné pohyby, zatahání za ucho, píchnutí do oka či různé zvláštní hlasité zvuky. Pamlsky by měl odebírat s maximální opatrností, nesmí mu vadit nabízení a odebírání i oblíbených pamlsků cizí osobou. Měl by být zvyklý na pohyb lidí o berlích, na kolečkovém křesle nebo jiných pomocných nástrojích.

Obecně se dá tedy říct, že by to měl být klidný vyrovnaný pes s láskou k lidem a velikou tolerancí vůči všem jejich projevům.

 

 

  My a canisterapie

Jak jsme se vůbec o Canisterapii dověděli a jak se k ní dostali.

Vzdělávací program

O čem je vzdělávací program, proč ho děláme.

Jiné formy animoterapie

Hipoterapie, felinoterapie, herpetoterapie, atd.

 

 

Webové stránky Anitera o.p.s.

Webové stránky Animoterapie